Kolik stojí žít v Dubaji?
Životní náklady v Dubaj pro expaty a nerezidenty v roce 2021

Dubaj je město, kde stěhování dovnitř a ven nikdy nekončí pro své obyvatele. Město není jen o přilákání cestovního ruchu, protože cizinci hrají hlavní roli v ekonomice Dubaje. Expati silně investují do projektů města, provozují své vlastní podniky v zónách bez emirátů a přicházejí za pracovními příležitostmi v místních společnostech. Expatriáti vytvářejí kolem 88% populace ve Spojených arabských emirátech. Město poskytuje vysokou životní úroveň jak pro státní příslušníky země, tak pro její expaty, což znamená, že úroveň bezpečnosti, zdravotní péče a služeb patří k nejlepším. Podle údajů společnosti Numbeo se dubajský index kvality života odhaduje na 158,24, což je považováno za "velmi vysoké". Kromě jiných faktorů index zahrnuje relativně mírnou míru kupní síly a životních nákladů.

Nezůstalo bez povšimnutí, že za poslední dvě desetiletí (mezi lety 1998 a 2018) se Dubaj zvýšila o 12,2% ve své životní úrovni (díky zprávě společnosti Mercer). To lze připsat neustálému úsilí emirátu zlepšit svou infrastrukturu a vytvořit atraktivní prostředí nejen pro podnikání, ale i pro obyvatele.

Jak se Dubaj vyrovnává s expaty nyní, po roce 2020, který do města přinesl tolik nových vstupů? V roce 2020 jsme viděli, jak město dělá vše, co je v jeho silách, aby bojovalo proti šíření koronaviru tím, že rychle uzavřelo své hranice a zavedlo uzamčení, stejně jako mnoho dalších zemí po celém světě začalo dělat totéž, což nesmírně ovlivnilo ekonomiku po celém světě. V důsledku toho některá města zaznamenala nárůst cen nemovitostí, zatímco některé jiné národy zaznamenaly pokles cen. Dubaj stojí s tím druhým. Podle globálního žebříčku Numbeo, který porovnává 440 velkých měst, se arabská megapolis v červnu 2021 posunula na 262. místo ze 152. místa v roce 2020.

Srovnání Dubaje s jinými městy

Na základě hodnotícího systému společnosti Numbeo byly Curych a Švýcarsko v roce 2020 nejdražšími městy na světě z jejich životních nákladů a dostaly se na vrchol globální žebříčkové stupnice. Následoval New York a USA, které se umístily na 11. místě a Dubaj byla na 152. místě.

Od června 2021, podle stejných údajů Numbeo, Hongkong, Hamilton, Bermudy a Tokio na vrcholu světového žebříčku životních nákladů. Dubaj naopak klesla o 110 bodů oproti předchozímu roku na 262. místo.

Životní náklady za měsíc bez nájemného pro jednu osobu v Hamilton, Bermudy se odhadují na AED 6,706 (USD 1,826), pro čtyřčlennou rodinu - AED 24,614 (USD 6,701). V New Yorku měsíční náklady, bez nájemného, pro jednoho jednotlivce činí 4 949 AED (1 348 USD), pro čtyřčlennou rodinu – 18 197 AED (4 954 USD).

V Londýně budou jednotlivci potřebovat kolem AED 4,428 (USD 1,206) bez nájemného, čtyřčlenná rodina - AED 15,718 (USD 4,280).

V Dubaji jsou výše uvedené náklady výrazně nižší a vypadají následovně: měsíční rozpočet bez nájemného pro jednu osobu se odhaduje na 3 434 AED (935 USD) a pro čtyřčlennou rodinu - 11 842 AED (3 224 USD).

Vrátíme-li se ke srovnání životních nákladů Dubaje meziročně, v peněžním vyjádření je záporný cenový pohyb asi o polovinu nižší pro jednu osobu a přibližně o 33% méně pro čtyřčlennou rodinu. V roce 2020 utratila jedna osoba v průměru 8 972 AED (2 443 USD) a čtyřčlenná rodina 16 478 AED (4 486 USD). Je zřejmé, že život v Dubaji se v roce 2021 stal cenově dostupnějším.

Náklady na bydlení v Dubaji

Co znamenají životní náklady? Obecně řečeno, tento pojem zahrnuje výdaje související s holými potřebami člověka, jako je bydlení a služby, potraviny, oblečení, zdravotní péče a doprava. Vše, co přesahuje vzdělání, zábavu, cestování, fitness atd., Hodně závisí na stavu a osobním životním stylu člověka a může být rigidní výdajovou položkou v měsíčním rozpočtu člověka nebo to může být další největší výdaj.

Pokud se plánujete přestěhovat do Dubaje, bylo by užitečné odhadnout nadcházející výdaje a vypočítat návrh měsíčního rozpočtu. Zde jsme se pokusili nastínit nejběžnější náklady, které může expat vynaložit, abychom vám poskytli lepší představu o tom, jak vypadají životní náklady v Dubaji 2021.

Bydlení

Bydlení v Dubaji je levnější než v některých předních světových městech, a to jak z hlediska pronájmů, tak z hlediska nákupu nemovitostí. I když je to stále statná částka typického příjmu. V Dubaji se průměrná měsíční čistá mzda rovná 12 043 AED (3 279 USD). Níže uvádíme ceny nájemného a hypotečních plateb (pokud kupujete nemovitost), abyste pochopili korelaci mezi platy a náklady na ubytování.

Důležité: V Dubaji je běžnou praxí pronajmout nebo koupit bydlení s pomocí realitní kanceláře, takže tyto náklady by měly být zohledněny při odhadu nadcházejících výdajů. Poplatky za zprostředkování pronájmu se platí včas a mohou se pohybovat od 2% do 5% + 5% DPH z prvního ročního nájemného. Obvyklá provize za prodej je 4% + 5% DPH z kupní ceny. Poplatek za přepravu se pohybuje od 6 000 AED do 10 000 AED (1 640–2 730 USD).

Nájemné

Většina krajanů, kteří žijí v Desert City, si musí pronajmout domy a najít ubytování, které je největší částí jejich platu, jíst více než 30% průměrného příjmu. Byt s jednou ložnicí v plně vybavené budově v jedné z centrálních čtvrtí Dubaje lze pronajmout v průměru za 5 574 AED (1 518 USD) měsíčně. Apartmán se 3 ložnicemi pro čtyřčlennou rodinu bude stát kolem 10 818 AED (2 946 USD) měsíčně. Pronájmy v centru města jsou vždy nejdražší jako kdekoli jinde na světě, ale to jsou náklady, které jsou nejvíce pod kontrolou.

Lidé, kteří pracují v centru, pravděpodobně zjistí, že je vhodné žít v blízkosti kanceláře a ušetřit na denní době cestování, i když v mnoha případech se můžete ocitnout přeplácení za privilegium zůstat v této lokalitě. Od června 2021 začíná měsíční nájemné za byt s jednou ložnicí v Business Bay od 2 920 AED (795 USD). Podobnou jednotku v The Lagoons v přístavu Dubai Creek Harbour si můžete pronajmout za 3 750 AED (1 020 USD) měsíčně.

Pokud vezmeme v úvahu byty mimo centrum města, měsíční náklady budou v průměru 3 668 AED (1 000 USD) za jednu ložnici a 7 401 AED (2 015 USD) za jednotku se 3 ložnicemi. Existuje neustálý rozvoj komunit mimo centrum města, což je obzvláště dobrá zpráva pro inteligentního nájemce. Periferní poloha nových čtvrtí je více než vyvážena vybavením a vybavením na místě.

Poznámka! Mezi oblasti s nejdostupnějšími cenami pronájmu patří Discovery Gardens, International City, Dubai Silicon Oasis, Dubai Production City (IMPZ), Town Square, Jumeirah Village Circle (JVC), Dubai Sports City a Remraam.

Spolu s byty jsou vily další preferovanou možností bydlení v Dubaji. Například komunita DAMAC Hills 2, která se nachází 35 minut od centra Dubaje, nabízí vilu se 3 ložnicemi za přibližně 3 333 AED (907 USD) měsíčně. Cenově dostupné nájemní vily lze nalézt také v Dubajském průmyslovém parku, Dubaji na jihu a v Mezinárodním městě; Serena, kde si můžete pronajmout vilu se 3 ložnicemi za ceny od 49 000 do 85 000 AED (od 12 300 do 23 200 USD) ročně.

Důležité: Při pronájmu ubytování v Dubaji byste měli vzít v úvahu, že při podpisu smlouvy musíte také složit kauci, která se obvykle rovná měsíčnímu nájemnému. Kromě toho je obvyklé platit nájemné několika šeky, po celý rok najednou. Počet šeků se může pohybovat od 1 do 6 s předem napsaným datem platby na každém z nich, v závislosti na dohodě mezi nájemcem a pronajímatelem. Čím vyšší je výše šeků, tím je pravděpodobnější, že se měsíční nájemné může zvýšit. Pokud pronajímatel nemůže proplatit šek v den splatnosti, může to mít za následek další sankce a podmínky pro opětovné sjednání nájemní smlouvy a další vystěhování.

Podle práva Spojených arabských emirátů musí být všechny nájmy registrovány prostřednictvím systému Ejari, což je převod "vlastnictví" bydliště z pronajímatele na nájemce nebo od předchozího nájemce. Poplatek je 195 AED pro všechny typy bydlení a je placen nájemcem (nájemci).

Koupě nemovitosti v Dubaji

Pokud to okolnosti dovolí, koupě nemovitosti je vždy dobrý nápad. Vlastnictví nemovitosti se zdá být mnohem spolehlivější investicí než použití příjmu na pronájem, a to tím spíše, že ceny nemovitostí v Dubaji jsou nižší než v mnoha předních městech.

Podle údajů společnosti Numbeo za květen 2021 je cena za metr čtvereční na nákup bytu v centru města v průměru 13 023 AED (3 545 USD), mimo centrum města je to 8 946 AED (2 436 USD). Ve skutečnosti je cenově dostupnější než v Londýně, kde je cena "za metr čtvereční" v centru o 77,4% vyšší, nebo v Hongkongu - o 89% vyšší.

Například průměrná kupní cena bytů připravených k obsazení v Dubai Marina je 1,4 milionu AED (404 tisíc USD), v cenách JLT je od 600 tisíc AED (163 tisíc USD), Arjaan Dubai je 440 tisíc AED (120 tisíc USD) a Emaar South Dubai od 500 tisíc AED (136 tisíc USD).

Při koupi nemovitosti byste měli zvážit dodatečné náklady, jako je daň z převodu (4%), administrativní a registrační poplatky a 5% DPH.

Náklady na energie zahrnují měsíční poplatky za elektřinu, vodu, kanalizaci, chlazení, odpadky a poplatek za bydlení ve výši 5%. Tyto služby poskytuje Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA). Aktivace bude stát 110 AED (30 USD). Podle statistik společnosti Numbeo k květnu 2021 činí měsíční účet DEWA za byt o rozloze 85 m².m v Dubaji v průměru 669 AED (182 USD). Je třeba zmínit, že letní a zimní účty se budou značně lišit v důsledku používání klimatizace v létě, které bude výrazně vyšší než v zimě.

V Dubaji jsou WiFi a televizní služby k dispozici od dvou poskytovatelů "Etisalat" a "Du". Základní plán, včetně 500 Mbps a bezplatných základních televizních kanálů, začíná od 389 AED (106 USD) měsíčně (nabízí "Du"). Pokud jde o mobilní telefony, 1 minuta předplaceného tarifu (bez slev nebo plánů) odpovídá 0,47 AED (0,13 USD). Základní mobilní paušální tarif začíná na 125 AED (34 USD) měsíčně.

Úklidové služby

Domácí služby jsou v Dubaji poměrně cenově dostupné a velmi běžné jak mezi místními obyvateli, tak mezi expaty. Zájemci o pomoc v domácnosti, jako jsou služky, kuchaři, řidiči, chůvy atd., By se měli obrátit na jedno z center Tadbeer, které nyní nahradilo personální agentury.

Centra Tadbeer poskytují čtyři typy balíčků, které zahrnují 2 druhy přímého sponzorství, sponzorství Tadbeer a možnosti založené na čase. Jednoduše řečeno, člověk si může najmout pomocníka na plný úvazek a sponzorovat svůj pobyt ve Spojených arabských emirátech, což znamená, že se přímo starají o vízum pomocníků a jejich roční prodloužení, ubytování, zdravotní pojištění, Emirates ID atd., Nebo využívají služeb na vyžádání, v rámci kterých je pomocník sponzorován společností.

Pro srovnání, v kategorii sponzorství Tadbeer by měl zaměstnavatel platit pevnou měsíční částku 3 500 AED během prvních 5 měsíců, poté se částka sníží na plat pro služku, 2 420 AED pro afrického státního příslušníka, 2 800 AED pro Inda atd. Pro více informací navštivte webové stránky Tadbeer.

Náklady na potraviny

Pokud jde o náklady na potraviny v Dubaji, je třeba zmínit, že dovážené položky, které zabírají většinu regálů supermarketů, jsou drahé. Přesto je možné ušetřit na nákladech, pokud nakupujete místně vyráběné, sezónní produkty nebo nakupujete v cenově dostupnějších řetězcích, jako jsou Carrefour, Lulu Hypermarket, Union Cooperative (ve srovnání s prémiovými supermarkety, jako jsou Spinneys nebo Waitrose).

V průměru se měsíční náklady na základní obchod s potravinami pro jednu osobu mohou pohybovat kolem 3 436 AED (935,45 USD) a pro čtyřčlennou rodinu by se to mohlo zvýšit na 11 863 AED (3 230 USD). Jedná se o hrubý odhad, který podléhá korekci podle finančních možností a osobního stravovacího chování a preferencí.

Pro lepší pochopení jsme poskytli užší seznam cen běžných potravin v supermarketu:

1 litr (1 litr) plnotučného mléka – 8 AED (2,18 USD)

Chléb pro 2 osoby na 1 den – 4,31 AED (1,17 USD)

Rýže 1kg - AED 7.06 (USD 1.92)

500 g vykostěných kuřecích prsou – 20 AED (5,44 USD)

Hovězí kolo 1 kg – 38,77 AED (10,56 USD)

Jablka 1 kg – 7,22 AED (1,97 USD)

Brambory 1 kg – 3,50 AED (0,95 USD)

Voda 1,5L - AED 2.26 (USD 0.62)

1 láhev kvalitního červeného stolního vína – 65–105 AED (17,70–28,59 USD)

Jídlo v kavárně stojí přibližně 35 AED (USD 9,53), zatímco večeře o 3 chodech pro 2 osoby vyžaduje minimálně 250 AED (USD 68). Možnosti rychlého občerstvení, které odpovídají McMeal v McDonald's, se pohybují kolem 28 AED (7,62 USD). Ceny jsou průměrné podle údajů společnosti Numbeo z května 2021. Nákup a pití alkoholu má některá specifická pravidla, která je třeba dodržovat jak v Dubaji, tak v celých Spojených arabských emirátech.

Jeho ceny jsou mnohem vyšší než v evropských městech a jsou k dispozici pouze v licencovaných zařízeních a specializovaných prodejnách, jako jsou řetězce African+ Eastern a MMI. Neexistuje mnoho slev vůbec, pokud jde o alkohol, takže si vyberte moudře! Chcete-li vlastnit a konzumovat alkohol soukromě (doma), cizí státní příslušníci starší 21 let musí získat povolení (licenci), která stojí AED 270 (USD 74) a je platná po dobu 1 roku.

Přeprava

Jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat po Dubaji, je jízda autem. Vynikající silniční infrastruktura, poměrně levné palivo a spousta bezplatných parkovacích možností činí získání auta velmi pohodlným. Spokojenost s cestováním autem může být zkažena pouze dopravními zácpami, poměrně tučnými pokutami za parkování (pokud překročíte povolenou délku pobytu nebo zaparkujete ve špatné oblasti) a nutností platit za mýtný průkaz pro některé z hlavních silnic. Všechna vozidla musí mít na čelním skle vozu tzv. Salik Tag a při průjezdu mýtnými branami platí mýtné ve výši 4 AED (1,1 USD).

Po celém městě je celkem 8 mýtných míst. Salik Tag stojí AED 100 (USD 27.2) + AED 20 za doručení, pokud je zakoupen online a lze jej snadno dobít online nebo prostřednictvím aplikace během používání. Chcete-li se vyhnout mýtné bráně, můžete se vydat mnoha dalšími trasami (viz aplikace RTA), ale to není vždy výhodné, protože doba trvání cesty se může prodloužit.

Jako alternativu lze využít veřejnou dopravu a ušetřit na každodenním dojíždění. Vozidla veřejné dopravy jsou moderní, klimatizovaná a velmi pohodlná. Metro v Dubaji je považováno za jedno z nejlepších na světě.

Veřejná doprava

Chcete-li se dostat po městě, můžete použít místní autobusy (196 tras), tramvaj, vodní autobusy, taxíky a metro v Dubaji. Všechny druhy dopravy jsou pokryty kartou NOL, která je rozdělena do 4 typů v závislosti na frekvenci cestování a třídě služeb: Červená - pro turisty a návštěvníky, Stříbrná - pro časté cestující standardní třídy, Zlatá - prémiová třída, Modrá - individuální podle osobních potřeb. Všechny typy, s výjimkou červené, jsou platné po dobu 5 let. Stříbrné a zlaté karty stojí zálohu 25 AED + 19 AED (11,98 USD) za cestu.

Dubajská jednokolejka, která funguje v Palm Jumeirah, není součástí systému karet NOL a má své vlastní tarify. Jednosměrná cesta začíná od 10 AED (2,7 USD) a zpáteční cesta pro čtyřčlennou rodinu stojí 100 AED (27,2 USD). Statistiky společnosti Numbeo uvádějí, že průměrná jednosměrná autobusová jízdenka činí 5 AED (1,36 USD) a měsíční autobusová jízdenka bude stát 300 AED (81,67 USD). Taxíky začínají za běžné tarifní náklady odpovídající 12 AED (3,27 USD), každý další kilometr stojí 2,45 AED (0,67 USD).

Koupě auta

Ceny automobilů závisí na stavu a roce výroby. Jedním z nejpoužívanějších vozidel v Dubaji je Toyota Corolla Sedan a lze jej zakoupit za 70 581 AED (19 215 USD) nebo Volkswagen Golf 1,4 90 KW Trendline stojí 89 500 AED (24 366 USD). Při koupi ojetého vozu dosahují odpisy kolem 20% - 40% tržní ceny.

K kupní ceně nového vozu majitele budou muset zaplatit 420 AED (115 USD) za registraci vozidla a 220 AED (60 USD) za otevření dopravního souboru. Ti, kteří si koupí ojetá vozidla, jsou účtováni odlišně: 420 AED za registraci vozu, 170 AED (46 USD) za technickou prohlídku, 350 AED (100 USD) za převod vlastnictví a 220 AED za dopravní soubor (pokud není aktivován) a další drobné poplatky.

Cena benzínu ve Spojených arabských emirátech je relativně stabilní a nižší než v některých jiných zemích – 1 litr stojí AED 2,02 (USD 0,55).

Poznámka: Ti, kteří mají platný mezinárodní řidičský průkaz, mohou přejít na řidičský průkaz v Dubaji (pouze v některých zemích). Chcete-li to provést, musíte zaplatit kolem AED 870 (USD 237) a další příslušné poplatky, které zahrnují otevření souboru, vydání licencí atd. Získání licence od nuly vyžaduje zaplacení více peněz a povinné školení a zkoušky v oficiálních řidičských centrech.

Vzdělávání

Existuje mnoho mateřských škol a škol s různými jazyky a učebními osnovami soustředěnými v multikulturním městě Dubaj. Existují veřejné a soukromé vzdělávací instituce a děti expatů mohou navštěvovat oba, i když ve všech případech budou rodiče muset platit školné, protože bezplatné vzdělání je k dispozici pouze občanům Spojených arabských emirátů.

Měsíční platba za soukromá zařízení denní péče dosahuje 2 313 AED (629,69 USD). Vzdělání v mezinárodní základní škole se v průměru pohybuje kolem 43 555 AED (11 858 USD) ročně. Školné pro starší děti se značně liší v závislosti na stavu instituce a učebních osnov.

Poznámka: Poplatek je pro každou platovou třídu jiný a rodiče by měli mít na paměti, že v mnoha případech se poplatky mohou rok od roku zvyšovat.

Vysokoškolské vzdělání v Dubaji je nabízeno ve více než 60 vysokých školách. Školné pro vysokoškolské studium se pohybuje od 37 500 AED (10 210 USD) do 70 000 AED (19 058 USD) ročně a pro postgraduální studijní program se náklady pohybují mezi 54 800 až 82 000 AED (14 920-22 380 USD).

Zdravotní péče

V Dubaji existují dva typy klinik: veřejné a soukromé. Cizí státní příslušníci mohou jít do kteréhokoli z nich, ale ve většině případů je klinika přidělena pojišťovnou, jejíž politika je vydána tomuto pacientovi. Krátká návštěva soukromého lékaře (15minutová schůzka) stojí kolem 272 AED (74 USD). Obyvatelé však mohou být obsluhováni i ve veřejných nemocnicích. Po získání tzv. "Zdravotní karty" obdrží nepůvodní držitelé 50% slevu na lékařské ošetření. Zdravotní karty pro děti budou stát AED 120 (USD 33), poplatek pro dospělé od 18 let a seniory - AED 320 (USD 87). Karty pro státní příslušníky zemí mimo GCC a SAE jsou platné po dobu 1 roku a mohou být obnoveny nejpozději jeden měsíc před vypršením platnosti.

Existuje dodatečný zdravotní program nazvaný "Plán základních dávek", v jehož rámci mají pracovníci s nižšími příjmy, závislé osoby, nepracující rezidenti a pomoc v domácnosti přístup k dobré úrovni zdravotní péče za rozumné náklady. Dubajský zdravotní úřad každoročně oznamuje rozsah pojistného v tomto odvětví, který musí poskytovatelé pojištění dodržovat. Balíčky pro rok 2021 začínají od 650 AED (177 USD) ročně.

Služby

Rutinní výdaje v každodenním životě jdou daleko za bydlení a dopravu a mohou zahrnovat mnoho dalších věcí.

Aby byl obrázek o životních nákladech v Dubaji úplný, uvedeme ceny za nejčastěji používané služby:

Chůva pro miminko – 60–80 AED (16–21 USD) za hodinu. Jedna hodina pečovatelky pro starší děti stojí kolem 30–40 AED (8,17–10,89 USD)

Chemické čištění/praní se pohybuje v rozmezí 3–40 AED (0,8–11 USD) za kus oděvu, náklady na samoobslužné praní kolem 8 AED (2,2 USD)

Měsíční poplatek za fitness pro jednu dospělou osobu – 250 AED (68 USD)

Dámský střih s barvou se může pohybovat mezi 200 AED (82 USD) až 1 000 AED (272 USD)

Klasická manikúra 65 AED (18 USD), klasická pedikúra 80 AED (22 USD)

Wellness ošetření v lázních v salonu střední kategorie stojí přibližně od 350 AED (95 USD)

Zábavy

Dubaj je místem, kde je umění zábavy vybroušeno k dokonalosti. Existují stovky možností pro příjemný víkend, od nakupování v nákupních centrech až po extrémní sporty, jako jsou závody, pouštní safari nebo potápění. Náklady na tyto typy aktivit se značně liší. Jednodenní vstupenku, včetně sjezdovek a půjčovny vybavení/vybavení, v Mall of Emirates Snow Park si můžete rezervovat za 250 AED (68 USD). Denní vstupenka do aquaparku Aquaventure pro jednoho dospělého je k dispozici za 269 AED (74 USD).

Nezapomeňte přidat další výdaje, které byste mohli mít, jako je vychutnání dobrého šálku kávy nebo sledování filmu. Jedna vstupenka do kina IMAX stojí 40 AED (11 USD) a cappuccino v restauraci může stát až 18,80 AED (5,12 USD).

 

Vše, co se zde dozvíte, jsou naprosto dobré důvody, proč se přestěhovat do Dubaje. Silná ekonomika, konstantní úroveň zabezpečení a bezpečnosti a mnoho dalšího činí z města špičkovou destinaci pro nový domov. 80% populace jsou cizinci, takže pohyb by měl být jednodušší než většina.

Obecné shrnutí životních nákladů

Průměrné životní náklady v Dubaji pro čtyřčlennou rodinu za měsíc činí 11 846 AED (3 224 USD) plus 10 818 AED (2 946 USD) za pronájem bytu se 3 ložnicemi v centru města.

Jedna osoba bude potřebovat přibližně 3 434 AED (935 USD) na jídlo a další výdaje za měsíc plus nájemné 5 574 AED (1 518 USD) za 1-lůžkový apartmán v centru města.

Žijící v Dubaji, lze očekávat vysoké ceny za pronájem, dovážené zboží, lékařskou péči, vzdělání, ale bude mít také přístup k rozpočtově příznivým nákladům na pohonné hmoty a domácí potraviny.

Mimo turistické části Dubaje ceny klesají poměrně rychle, což znamená, že ceny nemovitostí, pronájmu a služeb se stávají mnohem dostupnějšími.

Vzdělání je zdrojem vyšších nákladů pro rodiny s dětmi, zatímco zdravotní pojištění je povinným problémem pro všechny občany v Dubaji.

20 hlavních důvodů, proč se přestěhovat do Dubaje

Stěhování do nového města není nikdy snadné. Musíte udělat hodně výzkumu v této oblasti, zajistit si práci a vybrat si místo k životu přinejmenším. Dubaj přitahuje stále více lidí, kteří chtějí zůstat a učinit emirát svým domovem.

Četné ikonické památky, jako je nejvyšší budova světa; Burj Khalifa, mezinárodní kuchyně, pláže a mnoho dalších kvalit přitahují návštěvníky z celého světa, aby viděli místa města. Ale stojí za to se tam přestěhovat?

1. Kulturní rozmanitost

Ne pro všechny lidi je pohyb snadný. Hlavními důvody jsou jazykové bariéry nebo kulturní rozdíly. Ale to není problém v Dubaji. Více než 80% obyvatel města jsou expati, což znamená, že většina lidí, kteří tam bydlí, pochází z jiné země. To je důvod, proč samotné město je známé svou směsí různých kultur, jazyků a náboženství. To vše usnadňuje lidem přizpůsobit se novému způsobu života.

Při příjezdu do Dubaje si mnoho lidí myslí, že tam bude jazyková bariéra, protože nemluví arabsky, ale protože Dubaj je mezinárodní město, angličtina je velmi běžná a mluví téměř všichni. Samozřejmě, znalost arabského jazyka může být výhodou na pracovišti, ale rozhodně není povinná.

Místní respektují cizince a turisty a "tolerance" pro ně není jen slovo. Vláda dokonce v roce 2016 vytvořila ministerstvo tolerance. Jeho hlavním cílem je podporovat a ztělesňovat toleranci, harmonii, respekt a přijetí druhých nejen doma, ale i mezinárodně. V roce 2019 byla dokonce zavedena Cena Mohammeda bin Rashida Al Maktouma za toleranci, což je globální iniciativa zaměřená na podporu tolerance a podporu intelektuální, kulturní a mediální produkce.

Důležitý! Mějte na paměti, že bez ohledu na váš účel při příchodu do Spojených arabských emirátů musí každý dodržovat pravidla chování. To platí pro způsob řeči, vzhled, konzumaci alkoholu atd. Pokud nedodržíte zákony, můžete čelit pokutám, deportaci nebo dokonce uvěznění.

2. Žádné daně z příjmu

V Dubaji nejsou téměř žádné daně. Jedinou daní je 5% DPH, která je uložena na služby a zboží a byla zavedena v roce 2018 vládou. Neexistuje však žádná daň z příjmu, takže vše, co vyděláte, je 100% vaše, abyste si na konci měsíce udrželi.

Region je široce známý pro své nízké clo ve výši 0-5% a většina dovozů a vývozů není zdaněna vůbec. Aby přilákala zahraniční kapitál, vláda zrušila daň z příjmu a zavedla nulovou sazbu, která se vztahuje i na příjmy z pronájmu nebo dědictví majetku.

Ve Spojených arabských emirátech nedochází ke dvojímu zdanění. Na podporu rozvoje podnikání podepsaly Spojené arabské emiráty s více než 52 zeměmi 115 dohod o zamezení dvojího zdanění (DTA). Smlouvy o zamezení dvojího zdanění se vztahují na všechny společnosti SAE, které působí v emirátu nebo mimo něj. Smlouva se vztahuje také na rezidenty, kteří pobírají příjmy z úroků a dividend ze zahraničí.

3. Silná ekonomika

Dubajská ekonomika se každým rokem stále více zvyšuje. Dokonce i na počátku, kdy byla ekonomika postavena na ropném sektoru, nyní představuje pouze 1% HDP. Hlavními oblastmi hospodářského rozvoje jsou nyní oblasti, jako je cestovní ruch a obchod, investice do IT a nemovitostí, které významně přispívají k rozvoji města.

Stojí za zmínku, že na pozadí pandemie COVID 2019 Dubaj pouze posílila svůj status stabilního ekonomického emirátu. Všechna opatření přijatá vládou a občanským povědomím ukázala nejrychlejší zotavení proti pandemii ve srovnání s ostatními zeměmi EU, což jen zvýšilo zájem o emirát ze strany zahraničních občanů a investorů z celého světa.

4. Pracovní příležitosti

Se silnou a rostoucí ekonomikou přichází více pracovních příležitostí. Dubaj drží rekord v nejnižší míře nezaměstnanosti na úrovni 0,5%. Při pohledu na čísla v plném rozsahu zaznamenaly celé Spojené arabské emiráty nárůst nezaměstnanosti z 2,35% v roce 2019 na 2,45% v roce 2020. Rozdíl není tak velký a čísla nejsou tak špatná vzhledem k probíhající pandemii a ekonomické situaci v roce 2020.

Příjem přímo závisí na vaší kvalifikaci, vašich zkušenostech a zaměstnavateli. Většinou mají místní občané nejvyšší plat. Zahraniční obyvatelstvo může vydělávat kdekoli od AED 600 do AED 130,000 za měsíc. Podle mezinárodních organizací pro lidské zdroje je průměrný měsíční plat v Dubaji asi 16 500 AED nebo 4 500 USD. V praxi je však i nejnižší příjem ve Spojených arabských emirátech vyšší než průměrný plat ve většině zemí EU.

Když už mluvíme o práci, pracovní týden ve Spojených arabských emirátech je neděle až čtvrtek a pátek a sobota jsou dny volna, protože pátek je svatý den v islámu.

5. Vzdělávání

Mnoho lidí stěhuje své rodiny do Dubaje, což vyvolává otázku, do které vzdělávací instituce poslat své dítě. Dubaj je velmi pozorný ke vzdělávání, zejména předškolní péči o děti, region má některé z nejlepších škol a školek, které peníze mohou nabídnout. Podle ministerstva školství Spojených arabských emirátů je 80% celkové dětské populace v Dubaji děti mladší 5 let. V roce 2017 bylo zaregistrováno více než 263 vzdělávacích center, jako jsou jesle a mateřské školy. V Dubaji je také více než 80 mezinárodních a soukromých škol, kde se více než polovina zaměřuje na britské učební osnovy a zbývající na americké a kanadské učební osnovy.

Pokud jde o univerzity, diplomy získané ve Spojených arabských emirátech jsou uznávány po celém světě a po ukončení studia můžete okamžitě začít hledat práci v samotných emirátech, stejně jako v jakékoli jiné zemi. Zajímavostí je, že ceny vzdělání v Dubaji, stejně jako školné, se mohou příznivě lišit od většiny známých škol v Evropě, což umožňuje mnoha rodičům ušetřit a dát svému dítěti slušné vzdělání. Školné je také součástí mnoha firemních balíčků zaměstnání, ve kterých zaměstnavatel přispěje určitou částkou na školné dětí zaměstnance za každý rok, kdy jsou zaměstnáni ve společnosti.

6. Doprava

V posledních letech pravidelné vládní investice do rozvoje infrastruktury a dopravního systému přivedly Dubaj a Spojené arabské emiráty na zcela novou úroveň. Dnes má město největší mezinárodní lodní a letecké přístavy v regionu. Na druhé straně, veřejná doprava v Dubaji je rozsáhlá a high-tech síť, která se stále rozvíjí dnes. To zahrnuje moderní systém metra, který je rozdělen držiteli zlatých a stříbrných karet a má také samostatné vozy pro ženy. K dispozici je také jedinečná tramvajová linka, několik přístavů a letišť. Je to pozemní doprava v Dubaji, která zůstává nejžádanější: metro, autobusy a taxíky / vodní taxíky.

Pokud uvažujete o dlouhodobém přestěhování do města, potřebujete cestovní kartu - Nol Card. Jedná se o čipovou kartu, na kterou načtete kredit. Minimální výše kreditu musí být 7 AED nebo 1,90 USD. Stojí za zmínku, že veřejná doprava v Dubaji je mnohem levnější ve srovnání s jinými velkými městy na světě. Cesta autobusem, vodním taxi nebo tramvají bude stát od 3 AED nebo 0,8 USD. Cena metra, na druhé straně, závisí na pohodlí a vzdálenosti a může se pohybovat od AED 1.8-7 (USD 0.5-1.9).

7. Systém zdravotní péče

Dubaj nabízí jeden z nejlepších systémů zdravotní péče na světě s pokročilými zařízeními a některými z nejlepších zdravotnických pracovníků. Veřejný i soukromý sektor jsou regulovány Dubajským zdravotnickým úřadem (DHA) s více soukromými zařízeními než veřejnými ve městě. Chcete-li získat přístup k lékařské péči v regionu, musíte mít průkaz totožnosti společnosti Emirates (EID) a zdravotní pojištění, které vydává váš zaměstnavatel, pokud nechcete pokrýt celkové náklady sami. Veřejná zdravotnická zařízení však poskytují nouzovou péči všem.

8. Slunečné počasí

Bez ohledu na roční období v Dubaji vždy svítí slunce. V zimě je počasí teplé a příjemné, teplota neklesá pod 15 °C, ale v létě může dosáhnout až +50 °C, ale nebojte se, klimatizace všude, včetně autobusových zastávek. Doporučuje se také, abyste vždy nosili dobrý opalovací krém, klobouk a sluneční brýle. Celkově je většina roku skvělým časem na návštěvu pláží a zábavních parků pro relaxaci a zábavu v Dubaji.

9. Životní styl a volný čas

Dubaj má spoustu zábavy, která vyhovuje všem chutím a všem věkovým kategoriím. Existuje mnoho nočních klubů ve městě a tam je dokonce celá čtvrť věnovaná nočnímu životu, s restauracemi, bary a pozdními nočními podniky. V kultuře Středního východu všichni jedí pozdě a zůstávají pozdě vzhůru, takže mnoho volnočasových aktivit a obchodů je otevřeno až do velmi pozdních hodin v týdnu.

Existuje také spousta míst, kde můžete trávit čas se svou rodinou a dětmi. Legoland Water Park, Bollywood Park a další zábavní parky jsou přístupné veřejnosti. Můžete zažít nejrychlejší horskou dráhu na světě; Formule Rossa v zábavním parku Ferrari World, jízda na tobogánech ve vodním parku Atlantis Aquaventure a mnoho dalších míst. Nebo proč nenavštívit Dubai Creek Park, městský rekreační park s mnoha rekreačními oblastmi pro dospělé a děti a 30metrovou lanovkou, která pokrývá 2,3 km parku. Můžete také navštívit muzea a výstavy, stejně jako mnoho tematických akcí a koncertů, které se konají po celém městě po celý rok. Jedním slovem, nebudete se nudit!

10. Ráj kuchyně

Dubaj je směsicí kultur a národností. To znamená, že můžete najít restauraci pro téměř jakýkoli vkus - východoasijský, indický, evropský, jihoamerický a samozřejmě arabský, stejně jako mnoho dalších. Můžete se cítit, jako byste jedli v jiné části světa pokaždé, když se vydáte do restaurace, můžete se vydat na výlet kolem světa, pokud vyzkoušíte všechny tyto kuchyně, aniž byste opustili město. Kromě toho se v Dubaji každoročně koná mnoho různých kulinářských výstav. Jedním z příkladů je Dubai Food Festival. Letos akce probíhala od 28. března do 17. dubna a nabídla kuchyni z více než 200 zemí světa.

11. Různé zkušenosti

Dubaj je velmi rozmanité město s mnoha různými druhy zážitků, které vyhovují všem věkovým kategoriím. Můžete se opalovat na pláži, jít na safari a vidět poušť. Můžete dokonce jít lyžovat ve speciální kryté aréně v Mall of the Emirates. Pro ty, kteří chtějí mít lesní zážitek, jsou k dispozici vnitřní zařízení s různými druhy zvířat a rostlin. Nebo můžete zdarma navštívit přírodní rezervaci Ras Al Khor Wildlife Sanctuary, která každoročně přitahuje mnoho stěhovavých ptáků, jako jsou plameňáci, šedé volavky a černokřídlé chůdy. Dubaj je město snů, kde je možné všechno.

12. Shopaholikův sen

Dubaj má největší nákupní centrum na světě a je konečnou nákupní destinací pro luxusní i hlavní ulici. Každý rok sem přijíždí asi 20 milionů turistů a je to nesrovnatelně jedno z nejlepších měst pro nakupování. V regionu je více než 60 nákupních center, jako je Dubai Mall, Mall of the Emirates, Festival City, City Walk a Ibn Battuta Mall, abychom jmenovali alespoň některé. Tato nákupní centra mají nejen některé z nejlepších světových módních značek, jako jsou Louis Vuitton, Gucci a tak dále, ale také představují některé neobvyklé styly a vzácné vzory od místních nezávislých značek. Dubai Square Mall je v současné době ve výstavbě a má se stát největším nákupním centrem na světě.

13. Slavné stavby

Jednou z ochranných známek Dubaje je její panorama. V Dubaji můžete identifikovat více než 60 často navštěvovaných atrakcí, mezi nimiž jsou mrakodrapy. Emirát se řadí na druhé místo na světě pro počet výškových staveb - 82 budov s výškou přes 657 ft. Mnoho lidí sem přijíždí, aby viděli slavné mrakodrapy, Burj Khalifa nebo hotel ve tvaru plachty, Burj Al Arab. Slavné dubajské fontány a dubajský rám také přitahují miliony turistů. Proč nežít ve městě s tak krásnými architektonickými strukturami, které přitahují návštěvníky z daleka a široka?

14. Vysoká úroveň bezpečnosti

Dubaj může být jedním z nejrozmanitějších měst na světě, s více než 200 národnostmi, ale míra kriminality je stále velmi nízká. Přísné zákony a politiky, stejně jako respekt k sobě navzájem a jejich majetku, to umožnily v celých Spojených arabských emirátech.

Oficiální statistiky v Dubaji ukázaly, že index kriminality je 19,52, když bezpečnostní index je 80, 48, což ukazuje některé z nejlepších čísel na celém světě, pokud jde o to, že je jedním z nejbezpečnějších míst k životu. To je další důvod, proč se přestěhovat do Dubaje.

15. Vlastnost

možnost koupit dobrou nemovitost ve městě za dobrou cenu. Podle Bayuta se ceny nemovitostí staly dostupnějšími ve srovnání s loňským rokem. Na základě jejich údajů jsou nejlevnějšími oblastmi pro nákup bytů International City a Dubai Production City. U měšťanských domů lze oblasti jako Serena a náměstí považovat za dobrou hodnotu za peníze. Koupě vily za skvělou cenu může být možná v DAMAC Hills 2 a Serena.

V současné době jsou nejlepšími místy k pronájmu v roce 2021 oblasti, jako jsou: International City - kde si můžete pronajmout studiový byt od 37 500 AED ročně, Deira - od 45 000 AED, Jumeirah Village - 47 500 AED, Discovery Gardens - 49 000 AED a Jumeirah Lakes Towers (JLT) - 65 000 AED ročně.

16. Velké město s velkými událostmi

Dubaj je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Každý rok se zde konají velké akce, od hudebních aktů, divadla, vzdělávacích, sportovních a kulinářských Mezi nejznámější každoroční akce patří Mezinárodní jazzový festival, Dubajský nákupní festival, Festival vkusu a Mezinárodní filmový festival v Dubaji. To je další důvod, proč do tohoto města každoročně přijíždějí desítky milionů lidí. Proč se sem tedy nepřestěhovat natrvalo?

17. Podpora expatů

V Dubaji tvoří 80% populace cizinci, kteří se přestěhovali z jiné země. Každý rok město přitahuje velké množství turistů a lidí, kteří zde chtějí zůstat. To je podporováno takovými vládními iniciativami, jako jsou: krátkodobá a dlouhodobá rezidentní víza, důchodová víza, víza pro freelancery a studenty atd. Je také třeba poznamenat, že v lednu 2021 byly přijaty změny zákona o občanství a pasech Spojených arabských emirátů, které budou nyní vydávány expatům za určité zásluhy.

Tato opatření měla pozitivní vliv na ekonomiku a rozvoj v emirátu Dubaj a přitahují nejen mladší generaci, ale i starší populaci. V Dubaji existuje mnoho sociálních skupin a klubů, které poskytují podporu expatům.

Před rokem vláda Spojených arabských emirátů oznámila 10leté vízum pro mezinárodní investory a pracovníky v oblastech, jako je medicína, výzkum, věda a tak dále. Toto vízum je také rozšířeno na rodinné příslušníky, což zajistí dlouhodobou přítomnost v zemi. Současně tato iniciativa umožňuje 100% zahraniční vlastnictví společnosti, pokud jednotlivci zakládají vlastní podnikání při stěhování do emirátu.

18. Vysoká kvalita života

Dubaj se vždy zajímá o kvalitu života svých obyvatel. To je důvod, proč město vede průzkum kvality života společnosti Mercer v regionu Středního východu. Průzkum byl založen na 39 různých faktorech, všechny byly seskupeny do 10 kategorií, jako je politické a sociální prostředí, školy a vzdělávání, zdravotnictví a medicína atd. Další skvělý důvod, proč se přestěhovat do města.

19. Štěstí je nutností

Vláda se stará nejen o kvalitu života, ale také o vaše štěstí. V roce 2016 stát vytvořil Ministerstvo štěstí Spojených arabských emirátů. Jeho hlavním úkolem je zajistit šťastnou společnost pro každého, kdo žije v zemi. Vládní orgán má své vlastní ministry, pořádá summity a řeší řadu otázek a realizuje celoměstské iniciativy, aby zajistil, že lidé budou šťastní a spokojení.

20. Snadné cestování

Dubaj má výhodnou polohu, která usnadňuje podnikání nebo cestování po celém světě. Město je velmi dobře spojeno se zbytkem světa a je na křižovatce Evropy, Asie a Afriky. Všechna turistická místa jsou vzdálena šest až sedm hodin letu. Do Goa se dostanete za méně než čtyři hodiny. Velký roční turistický tok do Dubaje vyžaduje obrovské letiště, což je důvod, proč je mezinárodní letiště v Dubaji nejrušnějším letištěm pro mezinárodní osobní dopravu. Žijete v Dubaji, můžete si naplánovat výlet kamkoli chcete, ať už je to pro dovolenou nebo pro podnikání.

 

Takže, kdy se stěhujete?

 

Vše, co jsme popsali výše, jsou naprosto dobré důvody, proč se přestěhovat do Dubaje. Silná ekonomika, konstantní úroveň zabezpečení a bezpečnosti a mnoho dalšího činí z města špičkovou destinaci pro nový domov. 80% populace jsou expati, takže pohyb by měl být jednodušší než většina.

 

Existuje mnoho servisních středisek po celém městě, které jsou připraveny vám pomoci s přizpůsobením se městskému životu, pomoci se zdravotním pojištěním, najít dobrou školu pro vaše děti a udržet vás v aktuálním stavu s tím, co se děje ve městě. Dubaj na vás čeká.

 

O dubajském školním systému

Dubajský školní systém se skládá z veřejných a soukromých škol. Sektor veřejných škol je provozován Ministerstvem školství Spojených arabských emirátů, zatímco soukromý sektor představuje 90 procent všech škol v emirátu a je regulován Úřadem pro znalosti a lidský rozvoj (KHDA). Akademický rok pro soukromé i veřejné školy začíná na konci srpna a končí koncem června zimními a jarními prázdninami.

Dávejte pozor! Rezidentní děti mohou navštěvovat veřejné i soukromé školy ve Spojených arabských emirátech, ale musí platit za obě, protože veřejné školy jsou zdarma pouze pro občany Emirátů.

Vzdělávání začíná od 5 let. Vyučovacím jazykem ve veřejných školách je arabština, s angličtinou jako druhým jazykem. Soukromé školy nabízejí americké, britské a mezinárodní bakalářské programy s důrazem na angličtinu a arabštinu jako hlavní předměty. Ale můžete najít školy, kde se děti učí další cizí jazyky, jako je francouzština, hindština a dokonce i ruština.

Vzdělávání v soukromých školách je rozděleno na primární (6 až 12 let), střední (12 až 15 let) a střední školu (15 až 18 let). Náklady na vzdělávání v mezinárodních standardních školách se v průměru pohybují kolem 30 000-35 000 dirhamů ročně. Tato částka zahrnuje školné, knihy, pera, notebooky - veškeré školní vybavení, aktivity a koncerty, v podstatě balíček "all inclusive". Stojí za zmínku, že cena výuky v amerických nebo britských školách je dražší než v indických školách.

Seznam nejlepších škol v Dubaji

Velká koncentrace mezinárodních škol v Dubaji, stejně jako v celých Spojených arabských emirátech, je způsobena nárůstem dětí obyvatel expatů, kteří nemohli navštěvovat veřejné školy v roce 2001. Výsledkem je, že Dubaj má některé z nejlepších vzdělávacích zařízení v regionu, které jsou uznávány po celém světě.

Jak již bylo zmíněno dříve, protože oba typy vzdělávání jsou možnosti založené na poplatcích, expati s větší pravděpodobností posílají své děti do soukromých mezinárodních institucí, z nichž většina má některé z nejvyšších standardů vzdělávání. Všechny splňují mezinárodní standardy a jsou hodnoceny Úřadem pro znalosti a lidský rozvoj (KHDA).

 

Tyto stránky využívají cookies
Cookies používáme, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek, tím pádem co nejlepší zkušenost při návštěvě. Svá nastavení cookies můžete později kdykoliv změnit. Další informace o Cookies
Nastavení
Na této stránce můžete nastavit souhlas pro jednotlivé účely generování a využívání souborů cookies. Další informace o Cookies
Zajišťují, že tyto stránky fungují správně a bezpečně na všech zařízeních.
Analytické cookies nám pomáhají sledovat návštěvnost a informovat o tom, jak návštěvníci využívají tuto webovou stránku v průběhu jejich návštěvy.